egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Ósmoklasiści z całej Polski pisali dziś egzamin z języka polskiego

Dziś uczniowie ostatnich klas z wszystkich szkół podstawowych w Polsce przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. To ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia, które jest jednym z kluczowych elementów kończących edukację na poziomie podstawowym i otwierających drzwi do dalszej nauki w szkołach średnich.

Pytania z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

W tym roku główną lekturą na egzaminie były „Kamienie na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego. To poruszająca opowieść o bohaterskich czynach młodych ludzi walczących o wolność Polski podczas II wojny światowej. Lektura ta, mimo że opisuje wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, wciąż niesie za sobą uniwersalne wartości, takie jak patriotyzm, przyjaźń i odwaga, które są bliskie młodym ludziom.

Egzamin z języka polskiego składał się z kilku części, w tym analizy tekstu, interpretacji fragmentów „Kamieni na szaniec” oraz napisania własnej wypowiedzi. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością lektury, ale również umiejętnościami językowymi i zdolnością do formułowania spójnych i logicznych wypowiedzi. Na koniec, poza znajomością lektur, musieli też wykazać się umiejętnością konstrukcji tekstu, wybierając pomiędzy rozprawką a wypracowaniem.

Arkusz z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 2024

Tu możesz pobrać arkusz egzaminacyjny z j.polskiego 2024, oublikowany przez CKE: OPOP-100-X-2405-zeszyt-zadan

Poniżej publikujemy także, udostepniony tuż po zakończeniu egzaminu, arkusz prawidlowych odpowiedzi na zamknięte pytania.

Jutro ósmoklasiści zmierzą się z kolejnym wyzwaniem – egzaminem z matematyki. To drugi z trzech egzaminów, które muszą zdać, aby ukończyć szkołę podstawową. Po matematyce czeka ich jeszcze egzamin z języka obcego nowożytnego. Wyniki tych egzaminów, które poznamy na poczatku lipca, będą miały znaczący wpływ na rekrutację do szkół średnich.

Egzaminy ósmoklasisty to dla wielu uczniów pierwszy poważny sprawdzian, który wymaga systematycznej nauki i przygotowania. Dla nauczycieli i rodziców to również czas intensywnej pracy i wsparcia swoich podopiecznych. Trzymamy kciuki za wszystkich ósmoklasistów i życzymy im powodzenia w kolejnych etapach egzaminacyjnych zmagań.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.