Kleszcze Hyalomma

Kleszcze Hyalomma zagrażają zdrowiu publicznemu w Polsce. Projekt Narodowe Kleszczobranie mobilizuje społeczeństwo do monitorowania tych pasożytów, które przenoszą groźne choroby.

Kleszcze Hyalomma, znane również jako „kleszcze potwory”, to egzotyczne pasożyty charakteryzujące się dużymi rozmiarami, długimi nogami i intensywną ruchliwością. Te kleszcze mogą przenosić groźne wirusy, takie jak wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, co czyni je poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Występują one głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, lecz ze względu na zmiany klimatyczne, zaczynają pojawiać się także w Europie, w tym w Polsce. Każdego roku tysiące larw i nimf kleszczy Hyalomma docierają do nas podczas wiosennych migracji ptaków. Do niedawna niskie temperatury i wysoka wilgotność skutecznie je eliminowały. Jednak ostatnie lata, z cieplejszymi i suchszymi wiosnami oraz latami, przyniosły doniesienia o atakach dorosłych kleszczy Hyalomma na ludzi i zwierzęta w Niemczech, Czechach, Słowacji, a nawet w Szwecji. Kleszcze te znajdowano na koniach, psach, bydle oraz w domach.

Rozpoznawanie Kleszczy Potworów

Kleszcze Hyalomma wyróżniają się na tle rodzimych kleszczy swoim większym rozmiarem oraz intensywnym kolorem, od czerwonobrązowego po prawie czarny. To duże pajęczaki z długimi prążkowanymi odnóżami. Dorosłe samice są nawet czterokrotnie większe od kleszczy pospolitych w Polsce. Ich ciało może mieć kolor od rudo-brązowego do prawie czarnego. Charakteryzują się dużą szybkością poruszania się i aktywnie tropią potencjalnych żywicieli. Narodowe Kleszczobranie to inicjatywa, której celem jest monitorowanie obecności kleszczy Hyalomma w Polsce. Projekt angażuje społeczność w identyfikację i zgłaszanie tych niebezpiecznych pasożytów.

źródło: Narodowe Kleszczobranie

Jak Możesz Pomóc?

Ocieplenie klimatu sprzyja przetrwaniu tych kleszczy w nowych regionach. Monitoring ich obecności jest kluczowy dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Każdy może wziąć udział w Narodowym Kleszczobraniu, zgłaszając zaobserwowane kleszcze do badań. Szczegółowe informacje na temat przesyłania kleszczy oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie projektu.

Dlaczego Warto zgłaszać kleszcze Hyalomma?

Udział w projekcie to wsparcie dla nauki oraz szansa na zdobycie wiedzy o kleszczach i ochronie przed nimi. Wspólny wysiłek pomoże lepiej przygotować się na zagrożenia związane z kleszczami egzotycznymi i chronić zdrowie publiczne.

Więcej informacji znajdziesz na http://www.narodowekleszczobranie.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.