migrena

Objawy migrenowe mogą być przerażające, ale zazwyczaj są one przejściowe i ustępują wraz z ustąpieniem bólu głowy. W przypadku wzroku znane są  jako migrenowe zaburzenia wzroku lub aury migrenowe.

Migrena to dolegliwość charakteryzująca się silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki. Osoby cierpiące na migrenę mogą również doświadczać różnorodnych objawów związanych z zaburzeniami wzroku.

Blaski światła

Pacjenci mogą doświadczać migoczących błysków światła, które pojawiają się w polu widzenia. Te migrenowe „błyski” mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Widzenie półkuli wzrokowej

Niektórzy pacjenci mogą doświadczać utraty widzenia po jednej stronie pola widzenia, co jest znane jako widzenie półkuli wzrokowej. Objawia się to jako połowa pola widzenia staje się niewidoczna, podobnie jakby została zasłonięta.

Zaburzenia zdolności dostrzegania wzorów i kolorów

W niektórych przypadkach osoby cierpiące na migrenę mogą mieć trudności w dostrzeganiu wzorów lub kolorów, co może prowadzić do zaburzeń widzenia.

migrena

Zniekształcenia wzrokowe

Osoby z migreną mogą doświadczać zniekształceń wizualnych, takich jak zniekształcenie rozmiaru lub kształtu obiektów.

Zaburzenia ostrości wzroku

Niektórzy pacjenci mogą doświadczać nagłego spadku ostrości wzroku w trakcie ataku migreny.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy pacjenci z migreną doświadczają aury migrenowej, a nawet ci, którzy to robią, mogą mieć różne objawy. Migrenowe zaburzenia wzroku mogą być problematyczne, ale zazwyczaj są one przejściowe i zanikają wraz z ustąpieniem bólu głowy. – wyjaśnia Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok

Jeśli doświadczamy jakichkolwiek zaburzeń wzroku, które są niepokojące, warto skonsultować się z lekarzem. Pomimo, że migrenowe zaburzenia wzroku są zazwyczaj nieszkodliwe, istnieje wiele innych poważnych stanów, które mogą mieć podobne objawy, dlatego ważne jest wykluczenie przyczyn pod nadzorem specjalisty.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.