park

Politechnika Gdańska utworzyła nową, atrakcyjną i zieloną przestrzeń dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Ogólnodostępny park o powierzchni ok. 7,5 tys. m kw. powstał we Wrzeszczu, na zboczu Góry Szubienicznej, tuż za budynkiem PG wyposażonym w superkomputer „Kraken”.

Pod koniec kwietnia br. Politechnika Gdańska uruchomiła najnowocześniejszy kompleks IT w Polsce – Centrum Kompetencji STOS PG. W podziemiach obiektu umieszczony został superkomputer „Kraken”, którego imię mieszkańcy Trójmiasta wybrali w internetowym głosowaniu. Zwieńczeniem projektu było zagospodarowanie terenu wokół kompleksu. Nowy park oficjalnie otwarto w czwartek 19 października podczas konferencji prasowej z udziałem władz uczelni: rektora PG prof. Krzysztofa Wildego, prorektora PG prof. Dariusza Mikielewicza, kanclerza uczelni Mariusza Milera – a także władz miasta, które reprezentowała wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior. W spotkaniu udział wzięli również: Krzysztof Koprowski i Ewa Woźna, przewodniczący i zastępczyni przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz Monika Mazurowska, przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Aniołki.

– Realizując budowę CK STOS PG, zdecydowaliśmy dodatkowo o utworzeniu przestrzeni, która pozwoli na wypoczynek i integrację naszej społeczności akademickiej oraz mieszkanek i mieszkańców Wrzeszcza i Aniołków, czyli najbliższych sąsiadów PG – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Oczywiście do korzystania z parku zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości Gdańska i cieszymy się, że możemy dołożyć cegiełkę do zielonej transformacji naszego miasta  – dodał.

– Przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. W Gdańsku zdajemy sobie z tego sprawę i cieszymy się, że władze PG myślą tak samo – mówiła Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska. – To niezwykle ważne, żebyśmy dbali o zielone przestrzenie w mieście i tworzyli nowe. Właśnie takie jak park, w którym się znajdujemy i który jest świetnym tego przykładem. Jestem przekonana, że wpisze się on na stałe w krajobraz Wrzeszcza i będzie chętnie odwiedzany na co dzień.

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Nowa, zielona przestrzeń Wrzeszcza

Utworzenie parku wpisuje się w przyjęty przez uczelnię „Plan klimatyczny PG”, który dotyczy zarówno sfery naukowo-badawczej (badania naukowe nad rozwiązaniami, które pozwolą przeciwdziałać zmianom klimatu), jak również jakości kształcenia (m.in. tworzenie programów nauczania związanych z transformacją energetyczną i adaptacją do zmian klimatu) oraz właśnie infrastruktury uczelni.

– Aktywnie uczestniczymy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a także realizujemy strategię określoną w „Planie klimatycznym PG” – mówił prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju. – Tworzenie zielonych przestrzeni na terenie kampusu, takich jak ten park, to jeden z dowodów naszej aktywności w tym obszarze. Chcemy, żeby nasz kampus był coraz bardziej zielony i przyjazny – dodał.

– Projekt parku zakładał zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych – dodaje Mariusz Miler, kanclerz PG. – Ponadto, wypełniając założenia edukacyjne kampusu, na terenie parku powstała klasa plenerowa w typie amfiteatru, otwarta siłownia, ścieżki parkowe i place szutrowe otulone łąkami kwietnymi. Zadbaliśmy też o różnorodność gatunkową roślin, wykonując ponad 1500 nasadzeń.

W parku, który zaprojektował arch. Zbigniew Reszka (pracownia architektoniczna Arch Deco), można zatem spotkać się z takimi gatunkami, jak: róża pomarszczona, cis płożący, winobluszcz, miskant cukrowy, byliny, wiązówka błotna, jeżogłówka gałęzista, krwawnica pospolita, czy rudbekia błyskotliwa. Posadzono również 18 drzew lipy drobnolistnej, 300 szt. krzewów wierzby purpurowej „Nana”, a w centralnej części parku umieszczono buk pospolity „Pendula” (tzw. płaczący buk) oraz ogród deszczowy.

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Przedłużenie osi historycznej kampusu PG

Park, którego budowa kosztowała nieco ponad 3,5 mln zł, wygospodarowanych ze środków własnych uczelni, będzie dostępny całodobowo. Do oświetlania go w porze nocnej użyto energooszczędnych lamp parkowych, które swoim kształtem i kolorem dopełniają walory estetyczno-przestrzenne nowej przestrzeni.

Oddana mieszkańcom nowa, zielona przestrzeń jest integralną częścią kompleksu CK STOS PG, który swoją bryłą i zastosowanym w niej podziałem na dwie części nadał nowy charakter ulicy Traugutta i jednocześnie kontynuuje założenia planu rozwoju przestrzennego kampusu PG. Budynek wraz z parkiem stanowią przy tym układ uwzględniający przedłużenie osi kompozycyjnej Gmachu Głównego PG, dzięki czemu stanowi on teraz harmonijną całość.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.