kleszcze

Wraz z wyjątkowo wczesnym w tym roku nadejściem cieplejszych dni, równie szybko pojawiło zagrożenie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Kleszcze. Te niewielkie pajęczaki już zaczęły atakować. To zagrożenie nie tylko dla zdrowia naszych psów i kotów, ale również dla nas – ich opiekunów.

Niewidoczni wrogowie psa i kota

Kleszcze. Te niewielkie pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt domowych. Ich aktywność wzrasta szczególnie w okresie od wiosny do jesieni, a obszary, w których rosną wysokie trawy i wilgotne środowiska są miejscami, gdzie stają się szczególnie uciążliwe. Z powodu ciepłych zim, które pozwalają im na przetrwanie, populacja kleszczy niestety rośnie. W ostatnich latach obserwuje się zwiększoną liczbę przypadków ich ataków już nawet w parkach miejskich, co z pewnością wymaga większej uwagi ze strony opiekunów zwierząt.

Zagrożenia zdrowotne dla zwierząt

Kleszcze nie tylko żerują na ludziach i na zwierzętach, żywiąc się ich krwią, ale przede wszystkim mogą przenosić groźne choroby, które tak samo dotyczą nas, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest borelioza, czyli choroba z Lyme, która może prowadzić do poważnych schorzeń układu nerwowego. Objawy tej choroby u psów i kotów mogą obejmować kłopoty z chodzeniem, apatię oraz problemy z układem nerwowym. To jednak nie wszystko – kleszcze są także nosicielami innych chorób, takich jak babeszjoza, anaplazmoza czy erlichioza, które mogą prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych i zaburzeń układu krążenia.

kleszcze
Close up woman applying tick and flea prevention treatment and medicine to her corgi puppy dog or pet

Jak zabezpieczyć naszych pupili?

Istnieje szereg skutecznych środków, które mogą pomóc w ochronie psów i kotów przed kleszczami. Oprócz standardowych preparatów przeciwpasożytniczych i obroży przeciwkleszczowych, weterynarze zalecają stosowanie szczepień przeciwko niektórym chorobom zakaźnym przenoszonym przez kleszcze. Ważne jest również regularne sprawdzanie zwierząt po każdym spacerze, zwłaszcza w obszarach, gdzie kleszcze są bardziej powszechne. Specjalne szampony i spraye mogą stanowić dodatkową warstwę ochrony, zwłaszcza przed dłuższymi wypadami na świeże powietrze.

Ważna rola opiekunów

Opiekunowie odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ochrony swoim zwierzakom, która nie kończy się jedynie na zakupie preparatów czy obroży przeciwkleszczowej. Najważniejsze jest pełne zrozumienie zagrożeń oraz odpowiednie przygotowanie do sezonu aktywności kleszczy. Właściciele psów i kotów powinni być świadomi różnorodnych chorób przenoszonych przez kleszcze oraz objawów, jakie mogą wystąpić u zainfekowanych zwierząt. To pozwoli im szybko reagować na sygnały alarmowe. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza są niezbędne dla utrzymania zdrowia zwierząt. Lekarz może dostosować plan profilaktyczny do specyfiki danego regionu, rodzaju aktywności zwierzęcia oraz indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Warto też zapewnić psu i kotu odpowiednie ubezpieczenie kosztów leczenia, które może wspomóc opiekuna w przypadku, kiedy nieszczęśliwie dojdzie do rozwoju choroby wywołanej przez kleszcza. Najlepiej wybrać takie ubezpieczenie, które pozwala na wypłatę należności za leczenie bezpośrednio lekarzowi weterynarii już w czasie wizyty.

Sprawdzanie zwierząt po każdym spacerze

Zasada ta, choć prosta, jest kluczowa w zapobieganiu zainfekowaniu przez kleszcze. Po każdym spacerze z psem i po każdym powrocie do domu wychodzącego kota, warto dokładnie sprawdzić sierść zwierzęcia, zwłaszcza w okolicach uszu, pachwin, pod pachami, a także między palcami. W przypadku wykrycia kleszcza, ważne jest, aby go natychmiast usunąć odpowiednimi narzędziami, unikając przy tym zgniatania ciała pajęczaka. Regularne badania i proces usuwania kleszczy mogą być stresujące dla pupila. Dlatego ważne jest, aby opiekunowie byli delikatni i cierpliwi, nagradzając swoje zwierzęta za współpracę.

Walka z niewidocznym zagrożeniem

Tylko poprzez skoordynowane wysiłki weterynarzy, opiekunów i społeczności możemy skutecznie bronić nasze zwierzęta przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez te niewielkie, ale niebezpieczne stworzenia, jakimi są kleszcze. Warto pamiętać, że wszelkie działania profilaktyczne podejmowane przed sezonem ich występowania mogą znacząco wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie naszych pupili. Dajmy naszym zwierzakom najlepszą ochronę przed tym niebezpieczeństwem. Niech zdrowie towarzyszy im przez każdą porę roku.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.