cyberatak

W najbliższym czasie cyberprzestępcy zmienią formę ataków sieciowych. Wielowektorowe kampanie, rozprzestrzeniające się bardzo szybko i na ogromną skalę to nowa fala ataków V generacji. Z badań firmy Check Point wynika, że 97% organizacji nie jest przygotowana do zabezpieczenia danych przed takimi działaniami hakerów, ponieważ korzystają ze starych systemów bezpieczeństwa.

W samym regionie EMEA dynamika ataków ransomware podwoiła się z 28% w 2016 do 48% w 2017 roku. 20% firm padło ofiarą Fireballa, który na całym świecie zainfekował 250 milionów komputerów. Obecnie 59% firm na świecie najbardziej obawia się właśnie ataków ransomware – wynika z najnowszych analiz Security Report 2018 firmy Check Point.

cyberatak

Raport Bezpieczeństwa 2018 analizuje nowoczesne zagrożenia w różnych branżach, między innymi opieki zdrowotnej, wytwórczej i administracyjnej. Z raportu ponadto wynika, iż ponad 300 mobilnych aplikacji z popularnego Google Play zostało zarażone złośliwym oprogramowaniem, które pobrane zostało przez 106 milionów użytkowników na świecie. Co więcej, w 2017 roku praktycznie wszystkie (100%) urządzenia mobilne padły ofiarą ataków malware, natomiast coraz popularniejsze staje się również wykorzystanie cryptominerów, czyli nielegalnych koparek kryptowalut. Aby naprawić skutki ataków i przywrócić systemy do działalności operacyjnej firmy musiały poświęcić od 2 tygodni w skali roku!

– 77% menedżerów ds. bezpieczeństwa potwierdziło, że nie są odpowiednio przygotowani na odparcie tych nowoczesnych ataków (V generacji – przyp. red.), gdyż infrastruktury bezpieczeństwa ogromnej większości organizacji są przestarzałe – podkreśla Peter Alexander, kierownik działu marketingu firmy Check Point Software Technologies.

Analitycy Check Point zwracają uwagę na zagrożenie takich sektorów jak bankowość, handel i produkcja. W 2017 roku ponad 30% firm handlowych padło ofiarą ataków, w konsekwencji 20% klientów nie chciała ponownie skorzystać z usług ich oferty. W tym samym czasie 82% firm produkcyjnych i 32% instytucji rządowych utraciło dane w wyniku działań cyberprzestępców. Skala zagrożeń jest zatem ogromna – biją na alarm autorzy Security Report 2018.

– Raport prezentuje czytelny przegląd aktualnej sytuacji cyberbezpieczeństwa na świecie, w którym ataki V generacji stają się coraz częstsze – twierdzi Doug Cahill, dyrektor grupy i starszy analityk bezpieczeństwa internetowego w firmie Enterprise Strategy Group zajmującej się analizą rynku. – Żadna publiczna czy prywatna organizacja nie jest odporna; szpitale, zarządy miast i globalne korporacje są zagrożone, lecz 97% z nich nie jest odpowiednio wyposażona, by poradzić sobie z atakami V generacji, musi się to zmienić.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.