zmywarka

Odpowiednie ułożenie naczyń w zmywarce to pierwszy krok do dokładnie umytych talerzy i garnków. Dlatego warto poznać zasady, które pozwolą nam odpowiednio wykorzystać wszystkie elementy w zmywarce – takie jak kosz na sztućce oraz górny i dolny koszyk. Podpowiadamy kilka tricków i zasad, które warto wprowadzić podczas ładowania naczyń do zmywarki.

Kosz dolny – miejsce na największe gabaryty

Dolny kosz zmywarki to idealne miejsce na naczynia takie jak garnki, patelnie czy półmiski – czyli te, których mycie jest najtrudniejsze, a stopień zabrudzenia największy. Pamiętajmy, by ułożyć je tak, żeby nie blokowały pracy górnej dyszy. Garnki i miski należy ustawić dnem do góry, by strumień wody dotarł do ich wnętrza, myjąc jednocześnie ścianki zewnętrzne. Głębokie garnki warto postawić na skos, dzięki czemu woda będzie z nich lepiej spływała. Tak samo stawiamy talerze, pamiętając, by były skierowane w jedną stronę. Jeśli postanowimy położyć talerze płasko, włóżmy między nie długie przybory kuchenne, takie jak chochle. Najbliżej dysz myjących umieśćmy naczynia najbrudniejsze.

Wyjątkowo skuteczne zmywanie w zmywarkach Samsung Bespoke możliwe jest dzięki systemowi WaterJet Clean™, który wykorzystuje podwójną dyszę myjącą. Dzięki nim woda dociera w największe zakamarki, a dwie obracające się w różnych kierunkach dysze z oddzielnymi strumieniami wody usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia w naczyniach o nietypowych kształtach.

Kosz górny – mniejsze, bardziej delikatne naczynia

W koszu górnym układamy zwykle m.in. szklanki, kubki, i miseczki, czyli naczynia lżejsze i delikatniejsze. Przede wszystkim należy pamiętać, by ustawić je w sposób stabilny i do góry dnem, by woda się w nich nie zbierała. Z tego samego powodu kubki z wklęsłym dnem warto ustawić po skosie. Najlepsze efekty mycia uzyskamy, jeśli z boków kosza ułożymy szkło, na środku zostawiając miejsce na miseczki i salaterki. Ucha kubków i filiżanek należy skierować do środka kosza, natomiast kieliszki warto oprzeć o specjalne uchwyty, w które wyposażone są zmywarki. Nieużywane uchwyty należy złożyć.

zmywarka

Kłopotliwe niewymiarowe naczynia

Problem większych i niewymiarowych naczyń nie mieszczących się do standardowej zmywarki pomoże rozwiązać regulowana wysokość górnego kosza, w którą wyposażone są wszystkie zmywarki Samsung. Dzięki temu większe garnki i naczynia zmieszczą się w koszu dolnym. W zależności od wysokości górnego kosza dolny kosz może pomieścić talerze o średnicy do 30 cm, a górny kosz talerze o średnicy do 18 cm (z koszem na sztućce) lub o średnicy 25 cm (bez kosza na sztućce). Wysokość kosza należy dobrać przed załadowaniem zmywarki. Późniejsza regulacja może doprowadzić do uszkodzenia naczyń.

Jak układać sztućce

Jeśli nasza zmywarka wyposażona jest w koszyczek na sztućce, wówczas wkładamy je zabrudzoną częścią do góry, natomiast ostrza noży kierujemy – ze względów bezpieczeństwa – w dół. Do koszyczka możemy też włożyć przybory do gotowania. Zmywarki Samsung wyposażone są w specjalne szuflady na sztućce, w których zmieszczą się także przybory do gotowania takie jak łyżki cedzakowe, czy silikonowe łopatki, a nawet filiżanki do espresso i inne drobne naczynia.

Za mało naczyń

Zmywarki Samsung mają także rozwiązanie dla sytuacji, gdy mamy za mało naczyń, by zapełnić całą zmywarkę, a jednocześnie nie chcemy czekać z ich umyciem. Wówczas należy włożyć je do dolnego kosza i wybrać opcję mycia połowy załadunku. To wygodne i ekologiczne rozwiązanie skieruje strumień wody tylko na naczynia znajdujące się na niższym poziomie, zapewniając ich dokładne mycie przy jednoczesnej oszczędności wody i energii.

Przygotowanie do zmywania

Aby zapewnić mycie naczyń na odpowiednim poziomie, powinniśmy je także odpowiednio przygotować. Usuńmy większe zabrudzenia jak pestki i skórki po owocach, czy kawałki kości kurczaka. Ich pozostawienie nie tylko spowoduje większy hałas podczas mycia, ale może także uszkodzić naczynia, a nawet samą zmywarkę.

Przed każdym zmywaniem powinniśmy upewnić się także, że w zmywarce nie znalazły się naczynia, które wymagają mycia ręcznego. Zwykle naczynia mają oznaczenie, które pozwala nam określić, czy można je włożyć do zmywarki. Pamiętajmy jednak, że w zmywarce nie należy myć m.in. przedmiotów z aluminium, gliny, miedzi, mosiądzu, cyny, drewna (w tym także przedmiotów z drewnianymi elementami), antyków, przedmiotów wykonanych ręcznie, czy cennej porcelany. Ponadto zbyt częste mycie w zmywarce przedmiotów szklanych i porcelanowych może doprowadzić z czasem do ich zmatowienia.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.