mieszkanie na wynajem

Gliwice od wielu lat realizują własny, ambitny program mieszkaniowy. Dzięki temu rośnie liczba miejskich „m” dla rodzin o niższych i umiarkowanych dochodach. Z myślą o nich przed prawie 5 laty zainicjowano projekt „Mieszkanie+ po gliwicku” realizowany przez Miasto Gliwice we współpracy z miejskimi spółkami ZBM I i II TBS. W jego ramach w rożnych częściach Gliwic powstało już 267 komfortowych mieszkań komunalnych na wynajem, a w zaawansowanej realizacji są kolejne 92.

Miejskie lokale mieszkalne w wysokim standardzie, budowane w programie „Mieszkanie+ po gliwicku”, są przeznaczone dla pracujących gliwiczan nieposiadających lokum na własność. Aby skorzystać z atrakcyjnej oferty stabilnego i bezpiecznego najmu komunalnego, zainteresowani muszą spełniać kryterium dochodowe (aktualizowane przy każdym naborze), mieszkać w Gliwicach i legitymować się dwuletnim odprowadzaniem w mieście podatku PIT.

Mieszkania tego typu budowane są w różnych częściach Gliwic, w formule „pod klucz”.

Oznacza ona lokale w pełni wykończone i pomalowane, wyposażone w niezbędne instalacje i podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej – słowem takie, do których najemca może wprowadzić się właściwie natychmiast z własnymi meblami. Mieszkania mają zróżnicowany metraż (są wśród nich zarówno jedno-, dwu-, jak i trzypokojowe, z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym). Pozbawione barier architektonicznych mieszkania dla osób z niepełnosprawnością ulokowane są zawsze w części parterowej budynków. Mieszkania usytuowane na wyższych kondygnacjach posiadają balkony, a położone najniżej mają tarasy lub ogródki.

Do dyspozycji najemców są komórki lokatorskie, wózkownie i rowerownie. Część miejskich budynków oferuje też wygodne windy i podziemne parkingi, uzupełniające liczbę dostępnych, zewnętrznych miejsc parkingowych. Dopełnieniem tego wszystkiego jest zielone otoczenie, kolorowe place zabaw z elementami minisiłowni oraz dobra lokalizacja – niedaleko przystanków komunikacji miejskiej, sklepów i obiektów oświatowych.

Pierwsze mieszkania+ po gliwicku powstały przy ul. Anny Jagiellonki i przy ul. Górnej.

W 2019 roku miasto we współpracy z miejską spółką ZBM II TBS wybudowało przy ul. Anny Jagiellonki 3A (w dzielnicy Łabędy) nowoczesny miejski blok z 33 mieszkaniami komunalnymi w wysokim standardzie, gotowymi do zamieszkania. Koszt inwestycji sięgnął prawie 6,5 mln zł. Została sfinansowana z miejskiego budżetu – przy dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 2 mln zł.

Następne miejskie „m” na wynajem powstały we współpracy z ZBM I TBS, w wybudowanym od podstaw kompleksie Górna 3–5, 7–9, 11 (dzielnica Ligota Zabrska). W pięciu komunalnych budynkach znalazło się 114 komfortowych mieszkań, jedno- i dwupokojowych. Obiekty te (a także wolno stojący parking wielopoziomowy) wzniesiono w latach 2018–2023 kosztem ok. 28,3 mln zł w ramach trzech etapów szeroko zakrojonej inwestycji Miasta Gliwice, przy prawie 14-milionowym wsparciu z BGK.

Mieszkań+ po gliwicku nie zabrakło też w bliskim sąsiedztwie śródmieścia – w dzielnicy Zatorze. W białym narożnym budynku przy ul. Opolskiej 12 miasto we współpracy z ZBM I TBS przekazało do miejskiego najmu 30 wygodnych mieszkań w wysokim standardzie. Całkowity koszt budowy budynku wyniósł ok. 11,4 mln zł, a pozyskane wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego sięgnęło ponad 4 mln zł.

Flagowym projektem samorządowego „Mieszkania+ po gliwicku” jest osiedle Dworska–Zbożowa w dzielnicy Szobiszowice.

W charakterystycznych, zanurzonych w zieleni biało-antracytowych budynkach przy ul. Zbożowej 9–9A–9B i Zbożowej 9C–9D stworzono i oddano już pod wynajem 55 jedno-, dwu- i trzypokojowych mieszkań komunalnych. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, z myślą o których powstał duży, kolorowy plac zabaw połączony z efektownym skwerem rekreacyjnym. Za realizację tej inwestycji odpowiadał z ramienia miasta ZBM II TBS. Koszt budowy wyniósł ok. 18 mln zł, przy ok. 14-milionowym wsparciu z BGK. W niedalekiej przyszłości w sąsiedztwie (w rejonie ul. Dworskiej) rozpocznie się budowa nowoczesnego, miejskiego obiektu oświatowego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym. Dojazd do niego ułatwi zmodernizowana ul. Zbożowa oraz projektowane czterowlotowe rondo ze zjazdem m.in. w kierunku DK 88.

Tuż obok nowych bloków przy ul. Zbożowej powstaje zespół sześciu budynków budowanych przez ZBM II TBS – trzech z najmem miasta (Dworska 10F, 10G, 10J, łącznie 105 mieszkań) oraz trzech TBS-owskich (Dworska 10E, 10H i 10K, łącznie 81 mieszkań). Koszt tej szeroko zakrojonej inwestycji, realizowanej na rzecz miasta przez ZBM II TBS, sięga 70 mln zł, przy ok. 40-milionowym dofinansowaniu z BGK. Dwa bloki – „Dworska 10F” z 35 mieszkaniami z najmem miasta oraz „Dworska 10E” z 27 mieszkaniami w systemie TBS – mają już lokatorów. Kolejne budynki w tej lokalizacji będą przekazywane gliwiczanom do 2025 roku.

W realizacji w ramach programu „Mieszkanie+ po gliwicku” w tej kadencji jest jeszcze 38 mieszkań. Powstaną one przy ul. Dolnej i Rymera oraz przy ul. Opolskiej.

Od 6 maja do 28 czerwca w Biurze Podawczym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy pl. Inwalidów Wojennych 12 oraz na stronie www.zgm-gliwice.pl będzie można pobrać wniosek o wynajęcie mieszkania komunalnego w nowych budynkach przy ul. Dworskiej 10G i 10J. Do dyspozycji gliwiczan przeznaczono tam łącznie 70 miejskich „m” o zróżnicowanym metrażu, wybudowanych przez miasto na nowym osiedlu Dworska – Zbożowa w ramach programu „Mieszkanie+ po gliwicku”.

W każdym budynku, podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej i standardowo wyposażonym w windę, komórki lokatorskie, wózkownię i rowerownię, przygotowano po 35 mieszkań. Będą to zarówno kawalerki, jak i mieszkania dwu- oraz trzypokojowe, o powierzchni od około 33 m2 do 67 m2. Dwa dwupokojowe mieszkania na parterze, pozbawione barier architektonicznych (po jednym mieszkaniu w każdym bloku), przeznaczono dla osób z niepełnosprawnością.

Zainteresowani najmem mieszkańcy prowadzący gospodarstwo jednoosobowe będą mogli starać się o lokal z listy metrażowej do 50 m2, prowadzący gospodarstwo dwuosobowe – z listy do 60 m2, natomiast gliwiczanie prowadzący co najmniej trzyosobowe gospodarstwo domowe będą mogli sięgać po wszystkie lokale z dostępnej listy.

Aby starać się o najem mieszkania przy ul. Dworskiej, trzeba m.in. mieszkać na terenie Gliwic, spełniać kryterium dochodowe (szczegóły poniżej), mieć niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe i rozliczony podatek dochodowy za dwa ostatnie lata (2022 r., 2023 r. ) w jednym z gliwickich urzędów skarbowych oraz złożyć we wskazanym terminie kompletny wniosek o zawarcie umowy najmu. W kwestii szczegółowych warunków należy kontaktować się z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, tel. 32/338-39-63, -66, -67.

Zasady ubiegania się o najem opisuje uchwała Rady Miasta Gliwice nr LIII/1128/2024 w sprawie obwieszczenia w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie wynajmowania lokali mieszkalnych w budynkach oddanych do użytkowania po dniu 30.06.2019 r.

Obowiązujące kryterium dochodowe – średni miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę wynosi:
→ dla gospodarstwa jednoosobowego – od 4452,41 zł do 6233,36 zł na osobę na miesiąc
→ dla gospodarstwa dwuosobowego – od 3116,69 zł do 5342,88 zł na osobę na miesiąc
→ dla gospodarstwa trzyosobowego – od 2226,21 zł do 4452,40 zł na osobę na miesiąc
→ dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 1780,97 zł do 3561,92 zł na osobę na miesiąc

Przyjmowanie przez ZGM wypełnionych dokumentów wraz z kompletem załączników ujętych w formularzu wniosku ruszy 13 maja i potrwa do 28 czerwca.

Źródło informacji: Gliwice

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.