focze szczenięta

Przełom marca i kwietnia to czas, gdy na polskim wybrzeżu pojawiają się pierwsze szczenięta fok szarych. Maluchy najczęściej odpoczywają na plaży, ale zdarza się, że są ranne lub chore i potrzebują specjalistycznej pomocy. Dlatego Fundacja WWF Polska apeluje o wzmożoną czujność i niezwłoczne zgłaszanie każdej obserwacji foki na numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009.

Tzw. sezon szczenięcy trwa zazwyczaj od drugiej połowy marca do połowy maja, przy czym największa liczba interwencji ma miejsce w kwietniu. W 2023 roku wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF interweniowali do foczych szczeniąt 119 razy. Najwięcej akcji odbyło się w rejonie Zatoki Gdańskiej. Młodociane osobniki fok szarych przypływają na polskie wybrzeże z północnego Bałtyku – z Finlandii, Estonii i Szwecji.

– Foka jest zwierzęciem wodno-lądowym, więc to całkowicie normalne, że wychodzi na brzeg, aby odpocząćNie zapominajmy, że plaże są nie tylko miejscem naszego relaksu, ale przede wszystkim naturalnymi siedliskami dla fok oraz innych ssaków i ptaków morskich – wyjaśnia Aleksandra Botur, koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF.

Po otrzymaniu zgłoszenia na numer alarmowy, Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF odpowiednio zabezpieczają miejsce, w którym przebywa foka i edukują spacerowiczów. Tego typu dyżury mogą trwać nawet kilka dni.  Zdarza się, że szczenię jest ranne lub chore i wymaga specjalistycznej pomocy. W takim przypadku zostaje przewiezione na rehabilitację do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. Gdy tylko foka odzyska zdrowie i pełną sprawność, zostaje wypuszczona na wolność.

foka

Szacuje się, że jeszcze 100 lat temu w Bałtyku żyło ok. 100 000 fok szarych. Niestety w wyniku silnej antropopresji, czyli szkodliwej dla przyrody działalności człowieka, liczebność populacji w latach 80. drastycznie spadła – do około 3 000. Obecnie wielkość populacji fok szarych w całym Morzu Bałtyckim wynosi ponad 50 000.

– Populacja się odradza, ale foki pojawiające się na zatłoczonych plażach nadal potrzebują naszego wsparciaZwłaszcza, że niestety nie każdy wie, jak należy się prawidłowo zachować w przypadku spotkania z foką – podkreśla Aleksandra Botur, koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF.

Jeśli zobaczysz fokę:

  • nie podchodź do niej i zachowaj bezpieczny dystans, minimum 20-30 metrów
  • trzymaj psa na smyczy i nie podnoś głosu
  • nie płosz jej, nie dotykaj i nie zaganiaj do wody
  • zadzwoń na numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF 795 536 009 i postępuj zgodnie ze wskazówkami specjalistów.

Wszystkie gatunki fok, które możemy spotkać na polskim wybrzeżu, są ustawowo objęte ochroną. Nie tylko umyślne zabijanie, ale również płoszenie fok i niszczenie ich siedlisk jest łamaniem prawa.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.